Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.

Historie tribalu

11. října 2009 v 12:30 | Ghayda |  Tribal
Kmenový styl, tak jak je znám a tak jak se tančí, má původ v Kalifornii. V 60. letech začala skupina, kterou založila Jamila Salimpour, s názvem Bal Anat (jméno předkřesťanské bohyně a jejího chotě/bratra/boha) dělat něco trochu jiného. Během představení byli všichni členové skupiny na scéně, i když dělali většinou sólové tance. Předváděli tance z různých regionů a styly různých národů. Používali činelky a někteří také pro ostatní tanečníky bubnovali. Měli na sobě folklórní kostýmy vyrobené z assyutských a jiných tradičních tkanin. Byli kompletně zahalení a na obličeji měli kmenové značení. Jamila byla první Američankou, která předváděla tradiční sólové orientální tance spolu s egyptským kabaretním stylem - kombinace, která byla populární. (Klasický egyptský kabaret byl ovlivněn ruským baletem a hollywoodskými filmy.) Ve své skupině měla rovněž muže. To bylo v době kabaretního stylu neobvyklé, jelikož byla běžná idea břišní tanečnice jako bezduché svůdnice nebo striptérky.

Masha Archer, jedna ze studentek Jamily Salimpour spojila koncept mnoha kmenů/stylů. Prošla původně klasickou výukou a tradici se nepřizpůsobovala. Velmi se zaměřila na držení těla a zvednutou hruď. Měla pocit, že když cokoliv zkombinovala s orientálním tancem, bylo to v pořádku, pokud to dodávalo tanečnicím a ženám všeobecně důstojnost a vážnost. Prosazovala, aby její studenti vystupovali i na jiných místech než jsou restaurace a noční kluby. Chtěla tuto taneční formu legitimizovat. Zpopularizovala myšlenku silných žen, silných tanečnic a žen tančících pro sebe samy nebo sebe navzájem (což je tradiční).

Carolina Nariccio, která byla studentkou Mashy a tancovala v její skupině, smíchala filozofie těchto dvou žen dohromady. Zaměřuje se na postoj, sílu a to, co ženám všeobecně prospívá. Zároveň dává mnohem větší váhu původu tance, tradičním pohybům a tomu, kam zapadají do Orientu. Posunula rovněž myšlenku "kmenu" dále. Představovala si, jaké by to mohlo být žít v blízkosti s jinými ženami a myslela na to, jak by spolu mohly tancovat. Prostřednictvím toho vytvořila systém vedení a následování, který umožňoval tanečníkům si na sebe zvyknout, tančit spolu bez pevné choreografie. Toho dosáhla zjednodušením pohybů rukou, použitím pevnější struktury v tanci a stanovením "čár vidění", které umožňovaly tanečníkům vidět dobře na vedoucího. Všechno toto bylo původně a primárně založeno na egyptském břišním tanci, Ghawazee a na tancích Oulid Nail s pozdějšími vlivy jiných orientálních tanců.

To se stalo tak zvaným American Tribal Style - americkým kmenovým stylem. Velmi se snažila jej prosadit a nyní je jedním z nejpopulárnějších stylů v USA a stává se stále populárnějším i v Evropě. Mnoho lidí předpokládá, že je to kmenový tanec, tedy tradiční tanec nějakého kmene na Středním východě nebo v Severní Americe. I když takto nikdy propagován nebyl, je to obvyklé nedorozumění. Je založen na velmi reálné myšlence, že ženy tančí pro sebe navzájem, jsou spolu spojeny kmenem a rodinou a jsou silné a cítí se sebejistě ve svých pozicích v rámci této struktury. Používá tradiční pohyby a hudbu. Ale tento styl je fantazií o tom, co by tyto kmeny mohly dělat, a zároveň kombinací různých kultur a jejich tanců. Jelikož využívá tradiční kmenovou hudbu, šperky, oblečení a tanec, lidé z těchto regionů často říkají, že je jim velmi povědomý. Aniž bychom se chtěli omezovat na jednu tradici, americkému kmenovému stylu se podařilo si uchovat nádech kmenového orientálního tance.
Kmenový styl vyspěl a mění se s tím, jak přebírá více vlivů. Tribal Fusion neboli Urban Tribal rovněž získává na popularitě. Tento styl využívá širšího souboru vlivů a rovněž i volnější strukturu a více choreografie. Používají se zde egyptské, indické, afgánské, perské, uzbecké, tuniské, tursko-románské a jiné tance Severní Afriky a orientu. Myšlenka síly ženy a síly energie ženy je převažující. Kmenový styl se ve všech svých formách snaží spojit nás jako ženy a učinit nás silnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Štojdlová Theresa Tereza Štojdlová Theresa | 8. února 2011 v 13:35 | Reagovat

Kurzy Tribal Fusion Praha 21:2. - 13.6.2011 www.utancovatse.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama